توسعه مهارت های فردیفارسی

چرا دیگر از اینستاگرام استفاده نخواهم کرد

By April 3, 2019 April 5th, 2019 No Comments

عدم استفاده از اینستاگرامچند روز پیش، درحال جستجوی بلیط قطار برگشتم به یزد بودم که بنر تبلیغاتی علی بابا، داشت قیمت بلیط چارتر هواپیما رو در اون تاریخ نشون می‌داد که تفاوت کمی با هزینه قطار داشت؛ از اونجا که خیلی اوقات به عنوان #فریلنسر (آزاد کار) هم کار می‌کنم، دیدم اگر یه پروژه ساده رو تو همین چند ساعت اختلاف زمانیِ مسیر انجام بدم، در واقع حتی از لحاظ مالی، صرفه با بلیطی هستش که در ظاهر، قیمت بیشتری داره.

همون موقع، یاد مفهوم هزینه فرصت و این جمله طلایی از #میلتون_فریدمن افتادم که چیزی به اسم ناهار رایگان وجود ندارد؛ در واقع حتی اگر رستورانی در نزدیکی شما، غذایش را ۰ تومان بفروشد، شما با غذا خوردن در اونجا، در واقع در حال خرج کردن فرصت خود در غذا خوردن در مکان های دیگر مثل خانه پدرتان هستید.

در واقع، هر زمان که ما تصمیم به استفاده از منبعی را می گیریم، از فرصت استفاده کردن آن منبع در موقعیت های دیگر چشم پوشی کرده ایم.

اگر بخوام یه مثال دیگه بزنم، فرض کنید شما به عنوان یک کارمند، ماهانه 2 میلیون تومان درآمد داشته باشید؛ اما تصمیم بگیرید که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال ادامه بدهید و میانگین هزینه کارشناسی ارشد، ترمی 2میلیون تومان باشد؛ شما در واقع برای کارشناسی ارشد خواندن در 4 ترم دو ساله 8 میلیون تومان هزینه نکرده اید؛ بلکه با احتساب درآمد ماهانه 2میلیون تومانه، 56 میلیون تومان هزینه کرده اید. با همین حساب، هزینه های دانشگاه رفتن  اینجوری سر به  فلک می کشه و گاهی اوقات، با توجه به نتایج نداشته دانشگاه، ادامه تحصیل فایده ای نداره

و یا همچنین سرمایه گذاری را تصور کنید که فردی با مبلغ صد میلیون تومان، بخواهد یک سوپر مارکت راه بیاندازد؛ با توجه به میانگین سود بانکی 22%، او باید سالی 220 میلیون تومان را هم جز هزینه های ضمنی کسب و کار خود به حساب آورد.

 

هزینه فرصت

مفهوم هزینه فرصت، یک مفهومِ ساده و در عین حال بسیار مهم توی مدیریت و اولویت بندی کارها هستش که در اکثر مواقع، از دید پر خطای ما آدم‌ها، توی اولویت بندی کارهای روزمره‌مون جا می‌افته.
با همین رویکرد، به این نتیجه رسیدم که اگر بجای گذران وقت لابه‌لای محتواهای سطحی و گاهی اوقات، زردِ اینستاگرامِ در ظاهر رایگان، فرصتِ بیشتر توسعه فردی به خودم بدهم و شروع به مطالعه بیشتر و به اشتراک گذاری آن از طریق وبلاگ شخصیم بکنم، کار درست تری انجام دادم.

به عنوان اولین پست وبلاگم، امیدوارم که پست کارآمدی بوده باشه و امیدوارم شما هم بیشتر در هزینه کرد فرصت هایتان تامل کنید. البته یادمان باشد که تمام هزینه ها، لزوما مادی نیستند؛ مخصوصا اگر بحث زمان مطرح باشد که با ارزش ترین فرصتیست که در اختیار ما قرار گذاشته شده.

Leave a Reply